Sieru satikšanās Jelgavā

 

„Latvijas novadu Siera diena” ir biedrības „Siera klubs” gada ievērojamākais pasākums. Siera rituļi gadu gaitā izripināti pa Latvijas lielākajām pilsētām: esam bijuši Preiļos, Limbažos, Smiltenē, Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Kuldīgā, Mālpilī, Valmierā, Cēsīs, Rēzeknē, Ikšķilē… Svētki vienmēr – pārsteigumu pilni: atklāts piemineklis „Siera dimants” un skulptūras, ceptas pustonnīgas siera tortes un  simtmetrīgi pīrāgi, celti siera kalni, pīti siera vainagi, šūti sieriem tērpi un cepures, gatavotas skaistumplates. Ja saliktu kopā visus pasākumus, veidotos krāsaina enciklopēdija.  
Šogad Siera svētki notiks Jelgavā 2020. gada 29.augustā sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādi „Kultūra”. Jau astoņpadsmito reizi!  Tā būs iespēja vienkopus nogaršot un iegādāties apmēram 50 sieru šķirnes un veidus. Ne tikai dižtirgū, bet arī sieru ēdienos, sacensībās un konkursos satiksies AS „Smiltenes piens”, AS „Jaunpils pienotava”, AS „Limbažu siers”, PKS „Straupe”, AS „Talsu piensaimnieks”, SIA „ELPA, PLPKS „Dundaga”, AS „Lazdonas piensaimnieks”, AS „Rankas piens” SIA „Malevs” jeb „SierŠtelle” sieri un citi piena produkti.
Svētku programma būs plaša un daudzpusīga, interesanta gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem.
Siera dienu ieskandēs Ogres tehnikuma un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma jauniešu mākslinieciskie kolektīvi. Dziesmas mīsies ar radošo darbu konkursa „Skaistākie vārdi par sieru” lasījumiem – dzejoļiem un miniatūrām.

Svētkos svarīga vieta būs ierādīta gardai maltītei, un tā būs „Siera zupu parāde”. Uz ugunskuriem mūsu izcilākie pavārmākslas meistari vārīs siera zupas. Katra zupa – pēc savas receptes, katrā zupā – citi sieri. Piemēram, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotājas Irinas Duvanovas zupas katlā būs zīmola „Zaļā karotīte” dārzeņi un svētku ģenerālsponsora AS „Smiltenes siers” kausētais siers „Azaids”, AS „Ēmužas” pavāra Aivara Varņecka piedāvājums – zupa ar vēžu astītēm un SIA „ELPA” Kazdangas sieriem, Ogres tehnikuma skolotājas un godu saimnieces Zinaidas Bāras gardums būs baraviku zupa ar AS „Jaunpils pienotava” sieru „Spēkavīrs”, „Līvānu gardēžu klubiņa”  pavāres katlā lies pienu un liks klimpas ar PKS „Straupe” Jāņu sieru, bet pavāre no Līvāniem Dzintra Romulāne vārīs laša zupu ar Limbažu sieru „Grande Duro”.
Mākslinieciskas idejas čaklas rokas pārvērtīs mūsu sierus greznās skaistumplatēs. Katrā platē 4 kg siera un visdažādākie greznumi dekorēšanai. Plates gatavos zemgalietes Inese Bedeice (Jelgava), Guna Martina (Jelgava), Ilva Liepniece (Auce)  un Indra Volgaste (Dobele).
Neiztrūkstošs, jau tradicionāls siera svētku pasākums būs sacensības „Jelgavas stiprinieks” un „Jelgavas stipriniece”. Vīrieši varēs mēroties spēkiem, izstieptās rokās ceļot 22 kg smago AS „Limbažu siers” „Grande Duro” rituli, bet sievietes –17 kg smago siera „Sole Grosso” rituli. „Stiprinieku” sacensību lielākais rekords sasniegts svētkos Limbažos: 22 kg ritulis tika pacelts vairāk nekā 100 reizes. Šogad Jelgavā pirmais stiprinieks, kurš rituli spēs pacelt vairāk nekā 100 reizes, to saņems balvā. Svētku viesiem pārsteigums – tikšanās ar pasaules čempionu baļķa velšanā Māri Juzupu. Māris demonstrēs gan savu spēku, gan izveicību. Viņš ir no Aizputes, un kā pats atzīst, enerģiju un izturību gūst, lietojot sierus – SIA ELPA ražotos Kazdangas rotulīšus.

Notiks arī citas atraktīvas un jautras sacensības, piemēram, „Aklās vistiņas ar sieru.” Vērts piedalīties tiem, kuri garšu ziņā labi atpazīst Latvijas sierus.
Neba visu, kas notiks „Latvijas novadu Siera dienā” var izstāstīt. Gaidām tuvus un tālus apmeklētājus, jo gan Siera svētki, gan Piena, medus un maizes svētki (kas notiks Hercoga Jēkaba laukumā) katram spēs dāvāt prieku. Jā, 29. augustā Jelgavā būs divi lieli svētki Latvijas produktiem!
„Latvijas novadu Siera svētku” apmeklētājus priecēs grupa „Ziņģes brāļi”, dziedot skanīgas un lustīgas dziesmas.  Siera svētki jelgavniekus lutinās pirmo reizi!
Biedrības „Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova atzīst, ka ir patīkams iegansts svinēt svētkus, jo gan pērn, gan šogad pirmajā pusgadā siera patēriņa un saražotā daudzums pieaudzis. Katrs iedzīvotājs Latvijā gadā izlieto 20,2 kg siera. Pirmajā pusgadā mūsu uzņēmumi, neskatoties uz ne visai labvēlīgo situāciju valstī (sakarā ar Covid), ir saražojuši par 5 % siera vairāk nekā pērn pirmajā pusgadā. Aizvadītajos mēnešos, kad daudzas nozares sūkstās par problēmām, mūsu piensaimnieki  veiksmīgi strādā - ražo, arī eksportē, un neviens nav sacījis, ka neveicas. Pat top jauni produkti. Gan sieri, gan biezpiena deserti. 
Ja produkti ir kvalitatīvi, tie ir pieprasīti, tāpēc arī var palielināties ražošana. Un tāpēc ar prieku svinēsim svētkus sieram, ražotājiem un patērētājiem. Svētku devīze "Skaistākie vārdi par sieru!” Latvijas izcilais produkts tos ir pelnījis!

   
...............................................................................................................................................................................................................................................................