Mācību un pieredzes brauciens pa Latgali

 

 „Siera klubs” sadarbībā ar SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” aizvadīja divu dienu mācību un pieredzes braucienu pa Latgali. Tās bija jaunumu un pārsteigumu, gardu degustāciju  dienas!

Piedalījās 26 semināristi no visas Latvijas, pārsvarā profesionālās izglītības tīkla  pedagogi un pavāri. Pirmais pieturas punkts bija ZS „Kotiņi”, modernais, izcilais milzenis - sēklaudzēšanas un pārstrādes saimniecība pie Viļakas.iepazināmies ar bagāto produktu klāstu, kuru „Kotiņi” piedāvā patērētājiem. Un pēc tam lielu daļu produktu baudījām ēdienos Rekovas dzirnavās, kur atvērta jauka degustāciju zāle. „Siera klubs” „Kotiņus” apmeklē  ceturto reizi, un vienmēr ir pārsteigumi. Tagad  top moderns gaļas, piena, dārzeņu cehi, kuros vietējās izejvielas tiks pārstrādātas produktos, bet produktus piedāvās tūristiem. Top arī trenažieru zāle. „Kotiņi” saimnieko ar tālu skatu nākotnē.

Apskatījām Ziemeļlatgales nelielo, bet ļoti pievilcīgo pilsētiņu- Viļaku, kura atrodas Viļakas ezera krastā un ir visai tuvu Krievijas robežai.
Interesanta bija ekskursija muzejā, gleznu izstāde un stāsts par vēsturi. Viļaka un Marinhauzenas pils ar apmetni ir senākās latgaļu cilts apdzīvotās vietas. Noklausījāmies mazliet skumjās atmiņas par Abreni. Fotografējāmies pie gotika pērles - Viļakas katoļu baznīcas. Tālāk ceļš mūs veda uz Lubānu.

Lubāna atrodas Aiviekstes krastā. Neliela, skaista, klusa, bagāta ziediem. Lubāna lepojas ar daudziem slaveniem cilvēkiem : Broņislavu Martuževu,
Oskaru Kalpaku, Jāni Zāberu, Miķeli Gruzīti...Paviesojāmies Amatnieku centrā, aizgājām uz Lubānas Luterāņu baznīcu.  Devāmies uz "Lubānas Vīnotavu",  kas iekārtota Lubānas muižas klētī, un tajā saimnieko Oskars Žvagins. Stāsts  par vīna gatavošanu, pēc tam ābolu un rabarberu vīnu degustācija. Vīndaris vīnus gatavo tikai no sava dārza veltēm. Diena tuvojās vakarpusei, un mūsu nākamais objekts bija atpūtas māja "Zvejnieki" Nagļu pagasta Īdeņā.

Kopā ar saulrietu ieradāmies brīvdienu mājā "Zvejnieki" Ideņā, kur saimnieko Anna un Jānis Macāni. Šis - Latgales Kulinārā mantojuma objekts. Saulriets Lubāna ezerā pasakains, bet par pārējo jāsaka tā : runāšana sudrabs, klusēšana zelts, jo cerētais nepiepildījās. Nakšņojām netālu no Rēzeknes viesu mājā "Zaļā sala" pie Tēraudu ģimenes. Pirms miega - tikšanās ar mūsu draugu - biedrības "Latgolys golds" vadītāju Andri Meijeru. Viņš atveldzēja gan mūsu sirdis, gan prātu: bija noorganizēta Latgales iecienīto produktu - špeka (sālīts, ar ķiplokiem)  un šmakovkas degustācija.

Pa autobusa logiem pavērās brīnumains skats uz Rāznas ezeru, un Rāzna mūs pavadīja daudzus kilometrus. Lūk, Kaunatas pagasts atpūtas vieta "Skaistā Rāzna", kur saimnieko  Brolišu ģimene. Uzņem tūristus un cienā ar kūpinātām zivīm. Irēna Broliša ir lieliska vēstures pārzinātāja, viņas stāstos var klausīties ar milzīgu interesi. Galdā bija zivju pārpilnība, pat zuši. Un šmakovciņa, kā gan bez tās. Ja neiznāca saēsties Lubāna zivis, tad  Rāznas dzīļu gardumi un Irēnas dāsnums gan paliks atmiņā. „Siera klubs” saka sirsnīgu paldies!

Mācību un pieredzes brauciena pa Latgali semināristi otrā dienā, paēduši "Zaļajā salā" gardas brokastis, devās uz Rēzekni, kur bija ieplānota ekskursija koncertzālē GORS. Gūtās emocijas vārdos neizsakāmas. Pēc tam braucām uz Ilzeskalna pagastu, uz Jūlijas un Alekseja Daņilinu bioloģiski sertificēto saimniecību. Tās lepnums griķi, bet tiek audzēti arī citi graudaugi. Un pārstrādāti. Nogaršojām griķu pienu un griķu asuškas (biezpiena plācenīši ar griķu miltiem). Var tikai pabrīnīties, ko īsā laikā izdarījuši Daņilini .Viņu pieredzes stāsts ir ļoti iedvesmojošs. Domājams, ka „Siera klubs”  atrada jaunu sadarbības partneri.

Irēna Broliša „Siera kluba” grupu aizveda uz Lipušku sādžu, lai  mēs redzētu brīnumu - Ludmilas Merkulovas zvaniņu kolekciju. 9000 zvaniņu! Divu vienādu nav. Katram zvaniņam sava skaņa un stāsts! Šī ir pasaulē otrā lielākā zvaniņu kolekcija. Apbrīnojami, ko dažu gadu laikā var paveikt viens uzņēmīgs cilvēks! Tad ripinājām uz Mākoņkalnu. Kāpām ,kāpām... Uzkāpām! Un atkal Irēnas interesantais stāstījums. No virsotnes paveras lieliska aina uz Rāznas ezeru un apkārtni. Dziedājām. Nokļuvuši lejā, visi jutāmies lepni, ka izturējām! 

Lūznavas muiža un tai apkārt esošais greznais rožu dārzs fascinē. Arī ekskursija muižā notika zinoša un laba stāstnieka - gida pavadībā. Ko nevarētu sacīt par pusdienām zem debess. Romantika varēja būt, ja nevajadzētu no zupas zvejot asakas. Vēlam Lūznavas muižas ēdinātājām sasparoties, lai nedarītu kaunu skaistajai muižai. Mūsu pēdējā pieturvieta bija Rušonas novada zemnieku saimniecība "Juri", kur daudzus gadus saimnieko „Siera klubs” valdes loceklis Juris Lubāns, gardo sieru sējēja Lidija Lubāne un viņu dēls, arī Juris. Degustējām un pirkām līdzi ņemšanai, ko labāku var vēlēties!

   
...............................................................................................................................................................................................................................................................