Mācību brauciens Lietuvā

 

No 28. oktobra līdz 31. oktobrim „Siera kluba” biedru un sadarbības partneru grupa devās mācību un pieredzes 4 dienu braucienā  pa Lietuvu. Šis pasākums notika pēc „Siera klubs” iniciatīvas, pateicoties SIA "Latvijas Lauku konsultāciju  un izglītības centrs" un Zemkopības ministrijai. Grupā bija 21 ražotājs - galvenokārt piena pārstrādātāji no „Smiltenes piens”, „Jaunpils pienotava”, „Limbažu siers”, ZS "Upenīte", "Juri", arī citu nozaru darbinieki, piemēram, no ZS „Kotiņi” , „Rucavas tradīciju klubs " u.c. Pēc lekcijām un diskusijām  mums tika piedāvātas ažoto produktu degustācijas, vērtīgi stāstījumi, arī ekskursijas. Esam pateicīgi par Rokišķu muižas  apmeklējumu (bija ļoti interesants gids), tad kafejnīcā  "Senas Grāfas" bija ne tikai lieliskas pusdienas, bet arī Rokišķos ražoto sieru un kūpinājumu degustācija, noskatījāmies  arī mācību filmu. Iegriezāmies vīndaru sētā "Roksala".Vīni tiek gatavoti tikai no pašu audzētiem augļiem un ogām. Visbeidzot - Anīkšči, kur ir  vienīgais Baltijā zirgu muzejs. Diena kā katliņš -visdažādāko gudrību un labumu piepildīta. Vēlā vakara melnumā ieripojām ugunīs mirdzošajā Viļņā.

 

Sarunas par ES pārtikas shēmu produktiem

Lietuvā apmeklējām Zemkopības ministriju. Vairāku stundu garumā risinājās sarunas: vispirms prezentācijas, tad diskusijas, jautājumi un atbildes. Pēc tam gribējās pabaudīt "ko vieglāku", devāmies ekskursijā pa Viļņas vecpilsētu. Pēcpusdienā braucām uz Druskininkiem, skatīt šakoti - Lietuvas nacionālo gardumu, kas gaida rindā   iekļaušanai ES īpašo produktu reģistrā. Pārliecinājāmies, ka  kaimiņvalstī  lielā cieņā kokgriešanas māksla.  Apmeklējām vienu no Baltijā lielākajām  tītaru audzētavām (gadā izaudzē 160 tūkst. putnu). Mēs pusdienās spējām apēst tikai vienu lielu un gardu tītaru. Paspējām ieskatīties Kauņā Velniņu muzejā. Bet nakšņojām Telšos. Lietuvieši saka - neliela pilsētiņa. Mums tā nelikās, tajā dzīvo 30 tūkst. cilvēku.

Džiugas, sķilandis, liliputas

Lietuvā iepazināmies ar ES pārtikas shēmu reģistros iekļautajiem īpašiem, kvalitatīviem produktiem. Latvijā tādi ir seši, Lietuvā - astoņi: cūkas kuņģī vītināta gaļa - sķilandis, Žemaitijas baltais sviests (kastinys), vairāki sieri, grādīgs dzēriens "Staklišķes". Gandrīz visus produktus nogaršojām, bija  veikalos, tāpēc varējām atvest ciemkukulim. „Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova: "Mani pārsteidza kaimiņu māka un centība šos produktus piedāvāt - pasniegt pircējam. Skaisti un gaumīgi iepakojumi! Roka stiepjas nopirkt.Un nelielie veikaliņi! Tie ir pievilcīga pasaulīte. Ir viss: Džiugas siera veidi pēc nogatavināšanas ilguma, konditoreja ar šo sieru, saldējumi, pat desa. Desmit  gadus izturētais Džiugas gan  bija brīnums. Cena 168 eiro.

Džiugas house

Pēc Lietuva brauciena Telši paliks atmiņā ar  "Džiugas House", kur dzīvo Žemaitijas pienā ražotais "Džiugas". Siers ierakstīts ES kvalitātes shēmas reģistrā. Siera māja ir tūrisma objekts, kurā apkopota gan siera vēsture, gan tiek rādīta filma un notiek degustācija, un tad  apmeklētāji pērk...Vispirms - reklāma sieram, tad  siera noieta palielināšana.Ko lai saka: lietuvieši malači! Šo labo ideju atvedām uz Latviju. „Siera klubs” pārliecināts, ka arī pie mums derētu "Sieru māja"  ar Latvijas izcilākajiem sieriem.Bet idejai vajadzīgs īstenotājs. Pēcpusdienā ieripojām Šauļos, kur restorānā "Žveju užeiga" ieturējām sātīgu launagu. Visa mūsu grupa atzina, ka brauciens bija vērtīgs un interesants.

...............................................................................................................................................................................................................................................................