Pēc pieredzes – uz Baltkrieviju

 

No  13. līdz 17. maijam Latvijas un Lietuvas kulinārā mantojuma sektora pārstāvji piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā, apmeklējot Minskas un Grodņas reģionus, lai iepazītu kaimiņvalsts kultūru, vēsturi, kulinārijas un amatniecības mantojumu, lauku tūrisma piedāvājumus.
Programma  bija ļoti piesātināta un daudzpusīga. Apmeklējām saimniecības, kurās audzē zirgus, stādus, nodarbojas ar biškopību, vāc senatnīgos mūzikas instrumentus u.c.
Latvijas pieredzes apmaiņas braucienā pārstāvēja 34 dalībnieki, arī „Siera kluba” vadītāja  Vanda Davidanova.
Brauciens bija ļoti vērtīgs. Ieguvām jaunus draugus un jaunus kontaktus, nenovērtējamu pieredzi un labas idejas, ko pastāstīt Latvijā. Šis brauciens notika Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas – projekta BELLA CULTURE ietvaros. Projektu finansē Eiropas Savienība.

Patīkamie pārsteigumi
Pārsteigumu bija daudz! Baltkrievija ir sakopta valsts, ideāli ceļi, grāvmalās un tīrumos neaug krūmi. Pilsētas – tīras un skaistas. Cilvēki – viesmīlīgi. Ēdieni – garšīgi, līdzīgi mūsu virtuvē zināmiem (kartupeļu sacepumi, guļbešniki, cepelīni, lielās kartupeļu pankūkas, pildītas ar gaļu jeb kolduni, gaļas ruletes, sēņu zupa, aukstā gaļa). Vienīgi – salātu un saldo ēdienu varēja būt vairāk. Toties – kāds speķītis!

   

Koni – poni
Ekskursija pa Minsku, tad - konference , bet nākamā dienā pirmais apskates vieta bija tūrisma objekts jeb agro saimniecība "Koni-poni". Fotoattēli  pasaka visu, un tiešām šajā saimniecībā bija viss, sākot no zirgiem un beidzot ar pāvu. Kā katram mums patika, tā ir gaumes lieta, bet viens gan - tur dzīvo ļoti strādīgi cilvēki. Staigājām savā nodabā, skatījāmies, atpūtāmies.

Senie mūzikas instrumenti
Nākamais stāsts par īpašu agro saimniecību - Baltkrievijā  pirmo tautas instrumentu muzeju, kas atrodas netālu no Rakovas - meža vidū. Saimnieki Aļesja un Alesjs Losji. Māja vienkārša, tur  būvējas estrāde, drīzumā uzvedīs operu. Saimnieks  apdāvināts muzikants, spēlē uz dūdām, cimbalas, liras,  vijoles, ermoņikām, akordeona, u.c. Tik izteiksmīgi dzied!  Aizraujoši stāsta par instrumentiem, mūzikas vēsturi. Tad devāmies uz agro saimniecību - muzeju "Bišu pasaule". Bites, medus, gardas baltkrievu pusdienas, fantastiski vīni. Saimnieks kā labsirdīgs liels lācis, kurš tik interesanti stāstīja! Šo saimniecību gadā apmeklējot 10 tūkst. tūristu. 

Kā pārpilnības rags
Agro saimniecība "Ganka" patika visiem. Mūs sagaidīja saimnieks - spēlēja akordeonu. Uz galda bija maize, sāls un šmakauciņa,- lai iepazītos. Brīnišķīgas meistarklases, daļa strādāja ar mālu, citi kūla sviestu, vēl citi gatavoja lelles. Pēc tam apbrīnojām skaistās būves un gaumīgi iekārtoto apkārtni. Nu mūs aicināja pie bagātīgi klātiem galdiem. Saimnieks  izklaidēja ar mūsu paaudzes dziesmām. Ak, kā dejojām! Tūristi ļoti labprāt braucot uz "Ganku". Laipnība, sirsnība, atraktīvi stāsti, kulinārā mantojuma ēdieni... Un tas viss pārklājas ar mīlestību.

Patiesībā stāstu ir daudz. Būs daudz labu atmiņu. Daudz labu ideju. Ja jums ir iespēja, tad ir vērts paceļot pa Baltkrieviju.